Friday, November 15, 2019

WARZYWNIK NA PODWYŻSZENIU W MAŁYM OGRODZIE


WARZYWNIK NA PODWYŻSZENIU

Chętnie korzystam z materiałów, które posiadam po budowie domu. Na  moim ogrodzie pojawił się mały przydomowy ogródek. Przy budowie rabaty zostały wykorzystane długie drewniane belki. W ten sposób powstał warzywnik na podwyższeniu, który nabrał stylowego wyrazu. Wydzielony kawałek będzie przeznaczony pod krzewy owocowe i warzywa. Rabaty w skrzyniach, na podwyższeniu mają tę zaletę, że bardziej się nagrzewają i roślinki lepiej rosną.

W skrócie etapy powstawania warzywnika:
1. Pomiary w terenie i wyznaczenie mini-ogródka sznurkiem
2. Impregnacja drewna
3. Przycięcie i dopasowanie ścian i podstawy rabaty
4. Przygotowanie podłoża: żyzne podłoże oraz naturalny kompost
5. Sadzenie (póki co na zdjęciach widnieją tylko przycięte maliny).







Monday, November 4, 2019

ROŚLINA DOMOWA W SAM RAZ NA JESIEŃ - PSIANKA PAPRYKOWA

JESIEŃ W DOMU - PSIANKA PAPRYKOWA

Psianka paprykowa nie jest rośliną sezonową, ale wieloletnią. Jej piękne pomarańczowo-czerwone owoce mogą cieszyć każdego roku na jesień.Polecana jest do domowych kompozycji jesiennych. Kwitnie drobnymi białymi kwiatuszkami. Cieszy oko, więc warto posiadać ją w swoim domu.

Stanowisko: słoneczne. W okresie letnim można wystawić ją na balkon od strony słonecznej.

Podłoże: gleba powinna być żyzna. W okresie kwitnienia i owocowania, powinno się psiankę zasilać nawozem. Ja zasilam preparatem do roślin kwitnących.

Pielęgnacja: należy pilnować podlewania. W okresie kwitnienia i owocowania pilnuję żeby gleba zbytnio nie przesychała. Jeśli zaniechamy regularnego podlewania owoce szybko opadną.

Ciecie: Psianka dobrze znosi cięcie. Po zrzuceniu owoców, można ją przyciąć o połowę lub ładnie uformować. W następnym sezonie ładnie odbije i zaowocuje.

Owoce: owoce psianki są trujące. Połknięcie może skutkować zatruciem pokarmowym.


Jesienią - dwa lata temu dostałam w kompozycji psiankę paprykową. Miała piękne pomarańczowe owoce w kształcie kulek. Była skomponowana z bluszczem miniaturowym. Wyglądało to pięknie. Ale obie roślinki się rozrosły i wymagały przesadzenia. W okresie jesiennym stawiam ją na parapecie kuchennym obok kompozycji z darów jesieni. Owoce dość długo się utrzymują i zdobią roślinę nawet do końca grudnia (przy odpowiednich, sprzyjających warunkach). Latem, kiedy posiada tylko zielone listki wystawiam ją na taras od strony słonecznej. Muszę pilnować podlewania, ale wtedy widzę jak się rozrasta.


Sunday, October 27, 2019

ŚCIÓŁKOWANIE KORĄ SOSNOWĄ– CO WARTO WIEDZIEĆ



Najpopularniejszą ściółką jest kora sosnowa. Zakwasza ona glebę, więc należy zwrócić uwagę na rośliny, które ściółkujemy. Generalnie korę sosnową przeznaczamy dla roślin lubiących kwaśny odczyn gleby.


Celem ściółkowa jest:

1.       Zapobieganie  rozrostowi chwastów,

2.       Utrzymywanie wilgotnego podłoża,

3.       Zwiększanie żyzności podłoża,

4.       Przeciwdziałanie szkodnikom,

5.       Zakwaszanie gleby.

Jak ściółkować?
Na początku należy podłoże odchwaścić. Po drugie można pod wyznaczony fragment położyć włókninę (nie jest to jednak konieczne). Następnie rozsypujemy korę na grubość minimum 5 cm. Aby się nie przemieszczała, polecam zastosowanie obrzeży. Naturalna kora sosnowa ulega co jakiś czas rozkładowi, więc należy regularnie ją uzupełniać.

Sansevieria/ Sansewieria cylindryczna - mało wymagająca roślina



Sansewieria  jest idealną rośliną dla osób, które często zapominają o podlewaniu. Mówi się o niej "żelazna roślina". Jest mistrzynią przetrwania. Wymaga podlewania raz na 2 tygodnie. Nie ma dużych wymagań co do pielęgnacji. Poza tym rzadko choruje i prawie nie posiada wrogów w postaci szkodników. Zaszkodzić jej może nadmiar wody, który powoduje gnicie korzeni, kłączy i liści.

Świetnie się komponuje w nowoczesnych wnętrzach. Z jej szablokształtnych liści można zaplatać warkocze. Dodatkowym atutem posiadania sansewierii jest oczyszczanie powietrza. Rośliny te eliminują niektóre toksyczne związku unoszące się w otoczeniu.

 
Podstawowe wymagania
Stanowisko: półcień, światło rozproszone, zniesie bezpośrednie nasłonecznienie i cień.
Podłoże: przepuszczalne, żyzne, próchniczne. Polecam gotowe podłoże do sukulentów lub wykonanie mieszanki podłoża uniwersalnego z dodatkiem piasku lub żwirku.  
Drenaż: preferowane wykonanie drenażu na dnie donicy.

Podlewanie: rzadkie, mniej więcej raz na 2 tygodnie.


 

Moja sansewieria cylindryczna zaadaptowała się do warunków domowych idealnie. Po 2 miesiącach posiada już odrosty boczne, dlatego łatwo ją można rozmnożyć. Ja pozwolę jej się rozrastać. Co za tym idzie na wiosnę będzie trzeba przesadzić ją do doniczki o rozmiar większej.


Nie bójcie się kupować sukulentów przez internet. Personel ma wprawę w pakowaniu roślin. Sukulenty dobrze zniosą chwilowy brak światła i wody. Odradzam jednak zamawiania tego typu roślin w okresie zimowym, gdzie pozostawione dłużej na zewnątrz lub w paczkomacie mogą przemarznąć.

Saturday, October 26, 2019

Jesienne prace ogrodowe - SPOSOBY NA POZBYCIE SIĘ LIŚCI Z TRAWNIKA

SPOSOBY NA POZBYCIE SIĘ LIŚCI Z TRAWNIKA




Jesienną porą należy systematycznie usuwać liście z trawnika. Zalegające liście odcinają dostęp światła do trawy, co powoduje rozwijanie mchu na darni. Poza tym liście gniją, a w tym miejscu trawnik staje się nieatrakcyjny lub w ostateczności zanika.  Polecam grabienie liści przynajmniej raz w tygodniu. 
 
Mam kilka sposobów na usuwanie liści:
- dla tradycjonalistów pozostają GRABIE, najlepiej kupić porządne, które przetrwają kilka sezonów,
- KOSIARKA Z KOSZEM jest równie sprawdzonym sposobem na usuwanie niewielkiej ilości liści z trawnika,
- ELEKTRYCZNY ODKURZACZ - poradzi sobie nawet z mokrymi liśćmi,
- DMUCHAWA RĘCZNA - przydatna w przypadku dużej ilości liści na murawie.

Powodzenia!

Thursday, October 24, 2019

CZOSNEK OZDOBNY - SADZENIE I UPRAWA


CZOSNEK OZDOBNY W MOIM OGRODZIE - JESIENNE NASADZENIA I UPRAWA

Na rynku istnieje wiele odmian czosnku ozdobnego. Mamy do wyboru - odmiany o małych kwiatach oraz o dekoracyjnych dużych, kulistych kulach. Czosnki prezentują się bardzo elegancko. Kwitną na rabacie oraz w donicach. Wspaniale wyglądają posadzone w grupach. Wysokie odmiany czosnku polecam sadzić na tyłach rabat ponieważ osiągają nawet do 150 cm wysokości (w zależności od odmiany).

Sadzenie: jesienią – wrzesień/październik/listopad.
Kwitnienie: maj/czerwiec.
Podłoże: przepuszczalne, próchniczne.
Pielęgnacja: Czosnek ozdobny należy nawozić dla lepszego kwitnienia, wystarczy do 3 razy od momentu wzrostu. Po przekwitnięciu kwiatostany należy obciąć, aby nie zabierały składników pokarmowych cebulom. Cebule możemy pozostawić w ziemi do następnego sezonu. Dobrze zimują. Należy pamiętać aby co 2-3 lata wykopać cebule, przesuszyć i na jesieni posadzić w innym miejscu.
Stanowisko: słoneczne lub półcień.









W swoim ogrodzie posadziłam pod koniec października czosnek ozdobny w odmianie Allium nigrum (do 60 cm wysokości, biały) oraz Allium Purple Sensation ( do 80 cm wysokości, fioletowy).
Cebule wkopałam zgodnie z zaleceniami producenta na żyznej glebie (użyłam podłoża uniwersalnego).




 Czosnek Allium Purple Sensation - osiąga do 80 cm wysokości, sadzenie na głębokości 12 cm, rozstawa 12 cm.


Czosnek Allium nigrum - osiąga do 60 cm wysokości, sadzenie na głębokości 15 cm, rozstawa 15 cm.


Czekam z niecierpliwością do wiosny!