Tuesday, February 18, 2020

FORMOWANIE FIKUSA

Mój fikus od zeszłego roku sporo urósł. Zmienił również pokrój, przestał być zwarty i stał się nieco kolumnowy. Okiełznałam go poprzez formowanie. Podcięłam kilka gałązek. Należy pamiętać aby zrobić to przed okresem wypuszczania nowych listków i wzrostu, czyli wczesną wiosną.

1. Tak właśnie wyglądał mój fikus przed cięciem. Zaznaczyłam gałązki do cięcia. Podłoże wokół należy zabezpieczyć przed pobrudzeniem. Rany po cięciu wypuszczają sporo białego soku w postaci mleczka.

2. Narzędzia i zabezpieczenie rąk to podstawa. Biały sok może podrażnić skórę. Sekator przed pracą należy odkazić, aby nie przenieść żadnych chorób z innych roślin. Ja przetarłam ostrze sekatora spirytusem.

3. Poradniki podają, że pędy można przyciąć nawet o 1/3 długości. Odrosty podcięłam właśnie na taką długość.

4. Okazało się, że formowaniu podlegało więcej pędów niż było w zamierzeniu. Na koniec został podcięty czubek, aby roślina nie rosła już w górę.
5. Roślina uformowana. Teraz należy poczekać aż nowe pędy odrosną i fikus zacznie się zagęszczać.


WIOSNA W LUTYM ..:: krokusy i tulipany ::..

W moim ogrodzie widać już zalążki wiosny. Z ziemi wychodzą już krokusy i tulipany, które posadziłam jesienią.

KROKUSY posadziłam na trawniku - około 50 sztuk cebulek. Jeśli mi się sprawdzą posadzę jeszcze więcej. Wychodzą z ziemi już w lutym i zdobią ogród około 2 tygodni. Po kwitnieniu liście należny zostawić aż do zbrązowienia i uschnięcia. Wtedy trawnik można skosić.



TULIPANY posadziłam dla odmiany w doniczkach. Gdy wzejdą postawię je przed oknem tarasowym i będę cieszyć się pięknem tych kwiatów.

Monday, February 17, 2020

EKO NAWÓZ Z FUSÓW KAWY

Zbliża się wiosna, więc przez całą zimę zbierałam fusy z kawy. Najpierw starannie je suszyłam, a następnie przechowywałam w słoiku przykrytym nakrętką. Fusy co jakiś czas trzeba doglądać, bo mają dar do pleśnienia. Moje udało mi się przechować :)

Wczesną wiosną i przez cały letni sezon będę używać fusów do podlewania roślin kwasolubnych w ogrodzie tj. rododendronów, hortensji, borówek, truskawek, paproci.

Przepis na roztwór z fusów do podlewania.
1. Szklana fusów z kawy
2. 10 litrów wody
3. Fusy zalewamy wodą i odstawiamy do napęcznienia. Podlewamy tego samego dnia.

Nawóz lekko zakwasza ziemię oraz dostarcza małej ilości składników mineralnych.


EKO NAWÓZ ZE SKÓREK BANANÓW

 Aby mieć piękne i bujne kwiaty w swoim ogrodzie i domu stosuję nawozy. Sama woda nie dostarczy roślinom doniczkowym wystarczająco składników mineralnych. A w ogrodzie po kilku sezonach, rośliny zużywają składniki odżywcze i trzeba ich dostarczyć z zewnątrz.


Rośliny kwitnące podlewam nawozem ze skórek bananów. Dostarcza on niezębnych pierwiastków tj. potas i fosfor. Składniki mineralne poprawiają kondycję kwiatów i mają wpływ na kwitnienie.

Przepis na płynny nawóz jest bardzo prosty.
1. Potrzebne będą około 1 lub 2 świeże skórki z bananów.
2. Litrowy słoik i przegotowana ciepła woda.
3. Skórki wkładamy do słoika, zalewamy ciepłą wodą i nakrywamy nakrętką. Nie zakręcamy, aby do słoika dostawało się powietrze.
4. Po około tygodniu roztwór jest gotowy.
5. Przed podlaniem można roztwór rozcieńczyć z przegotowaną chłodną wodą w proporcji 1:1.